Uzależenienia – jak działają na funkcjonowanie umysłu?

Czasy ulegają zmianie, społeczeństwo się zmienia, moralność się zmienia, wszystko się zmienia. Niekiedy jest to zmiana, za którą można zapłacić własnym życiem. Przechodzą ciarki, ale właśnie tak się zdarza. Słyszy się coraz więcej opowieści o tym, że ktoś zginął, ponieważ robił coś, w czym nie widział niczego negatywnego. Teraz można pomyśleć sobie o narkotykach. Najokrutniejsze ze wszystkich uzależnień. Stwarza ogromne spustoszenie w organizmie, umyśle. Osoba, która jest pod wpływem środków odurzających nie myśli racjonalnie. Z biegiem czasu znika u niej jakakolwiek moralność, bo nie jest zdolny zauważyć różnicy między dobrem a złem. Smutne jest też to, że po takie używki sięgają coraz młodsze osoby. U sporej ilości pewnie zaczyna się podobnie: „Wezmę sobie raz. Od jednego razu nic mi się nie stanie”. To prawda, może wyjść z tego cało, jeśli nie ma uczulenia na żaden ze składników narkotyku. To jednakże nie powinno namawiać do spróbowania, bo właśnie w ten sposób zaczyna się najcięższa droga nałogu.

Osoba, która cyklicznie bierze narkotyki zauważalnie zmienia swój wygląd na zewnątrz, a w takim razie jak ma się jej wnętrze? Należy je porównać do poszarpanej szmaty, którą ktoś wyrzucił na ulicę. Przekaźnictwo nerwowe zostaje zaburzone. Zmienia się sposób postrzegania świata, czucia, myślenia. Kumulujący się wpływ substancji psychoaktywnych zaburza działanie mózgu. Niejednokrotnie są to zmiany stałe. Przekaźnictwo nerwowe jest konieczne, by prawidłowo reagować na bodźce. Dzięki neuroprzekaźnikom mózg przekazuje informacje z jednego neuronu do drugiego. Narkotyki zaburzają funkcjonowanie konkretnego neuroprzekaźnika. Pod wpływem substancji psychoaktywnych każdy pojedynczy neuron generuje w nienaturalny sposób jeden lub więcej neuroprzekaźników, a może to być np. dopamina, serotonina, acetylocholina, a także inne. Dzięki dopaminie nałogowiec odczuwa euforię, przyjemność. Prawie każdy narkotyk zawyża poziom tego neuroprzekaźnika. Serotonina wpływa na nastrój, sen, popęd płciowy oraz apetyt. Acetylocholina wpływa na pamięć, nastrój, podniecenie, a na właśnie ten neuroprzekaźnik wpływa nikotyna. Istnieje jeszcze wiele neuroprzekaźników, o których można by pisać do woli.

tabletki na powiększenie penisa

Niesamowicie trudno jest wyjść z tego nałogu. Terapia na detoksie jest uciążliwa. Leczona osoba ma wrażenie, że boli ją każdy element jej ciała, a przez to okalecza się, by skupić uwagę na tylko pojedynczym miejscu. Nigdy nie jest do końca pewne, że osoba, która przebywała na odwyku już nie powróci do nałogu. Trzeba chcieć samemu wyjść z dołka, który z każdą następną działką staje się głębszy. Trzeba zacząć działać w odpowiednim momencie. Warto także powiedzieć, że sporo narkotyków ma jako jeden ze składników trutkę na szczury. Mało przekonywujące? W proszkach jest zmielone szkło, które kaleczy żyłki w nosie.

Na ten temat można się rozpisywać bez końca. Warto wiedzieć o niekorzystnym działaniu tych wszystkich substancji, bo ta wiedza może ustrzec społeczeństwo przed dopuszczeniem się wielkiego błędu, który będzie przypominał o sobie w każdej chwili życia.